Eskişehir Dans Festivali | Gitmeniz İçin 10 Neden

Yoldaki Dansçı 27 Şubat 2018
Selamlar,
Eskişehir Dans Festivali’nin 6.sı bu yıl 23-25 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Biz de Dans Adres olarak üç gösteri ve yaklaşık otuz kişilik bir ekiple oradaydık ve çok güzel anılar biriktirdik.
Festivaller bizim için eğlenmek, kendimizi geliştirmek ve dansın içinden pek çok hoca ve arkadaşımızla buluşmak demek.
Bu festivalin kapıları dansın içinden ve dışından herkese açık.
Gelin bir sonraki sene neden sizin de orda olmanız gerektiğinizi birlikte inceleyelim 🤗

 

 

1- Profesyonelliği ve kalitesiyle Türkiye’nin en prestijli dans festivallerinden biri

Türkiye’de festivaller her geçen yıl daha da profesyonelleşiyor ve Eskişehir bunların en güzel örneği. Bundan 7 yıl önce İstanbul Dans Festivali’nin ilk yapıldığı günü hatırlıyoruz da, gerek mekan gerek organizasyon gerek Türkiye’deki dans kalitesi olarak o günden bugüne çok şey değişti.

Biz üç senedir Eskişehir Dans Festivali’ne katılıyoruz ve her sene daha iyiye gittiğini söyleyebiliriz.

Bu yıl da doğru ekip ve iyi bir planlamayla nasıl kalite yakalanabileceğini herkese kanıtladılar bizce.

Tatlıdil Köftecisi

2- Eskişehir’i gezme fırsatı

Eskişehir Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Özellikle yıllardır aynı tadı koruyan ve mutlaka tadılması gereken çok fazla “meşhur” lezzet barındırdığı için de bizde yeri başka 😋

Festivalde gerçekten çok dolu bir workshop programı vardı ama planlamanızı iyi yaparak şehri de mutlaka gezmenizi öneririz.

Biz de workshoplardan vakit buldukça şehri gezmeye çalıştık ve sizler için detaylı bir lezzet rehberi hazırladık.

MEŞHUR TATLAR | ESKİŞEHİR LEZZET TURU yazımıza buyurun 😉

3-Dünyaca ünlü dansçıların katılımı

Festivallerin en önemli yanı sizi dünyaca ünlü dansçılarla bir araya getirmesi ve gösterilerini canlı izleme, onlardan ders alma ve onlarla dans etme fırsatını sunması.

Türkiye’deki sanatçıları ayrı tutarak yazıyoruz, Türk dans camiası olarak birbirimize her zaman destek olmalıyız bizce ama ne yazık ki pek çok festivalde aynı yabancı isimleri görmek bizi biraz üzüyordu. Ancak Eskişehir bu sene çok güzel bir karar verdi ve daha önce Türkiye’de sadece bir kez gördüğümüz sekiz kez dünya şampiyonu olan Rafael ve Carine’i getirdi.

Açıkçası bizim sadece bir festivale gitme hakkımız olsaydı sırf Rafael ve Carine için Eskişehir’i seçerdik 🙂

Onların yanı sıra yine uzun zamandır görmediğimiz Natalia Lopez ile Fabio & Manuela’yı da görmek çok güzeldi.

Bizi özlediğimiz isimlerle buluşturmaya devam edin lütfen 🙏

4-Muhteşem gösteriler

Üç gün boyunca harika gösteriler izledik, öğrenci gösterileri dahil kalite ve enerji oldukça yüksekti.

Biz geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeni gösterimizi ilk defa sergiledik, Eskişehir enerjisi ile bunun için çok doğru bir adres. Buradan bir kez daha alkışlayan destekleyen herkese teşekkür ederiz 🤗

Festivalde her gün kırka yakın gösteri vardı, ne yalan söyleyelim bu kadar yüksek bir sayı ilk başta bizi tedirgin etti ancak neredeyse hiç sarkma olmadı o nedenle seyircinin enerjisi sonuna kadar hep yüksek kaldı.

Bu noktada DJ’ler, ışık ekibi ve tabi ki Berkan Kaymaz Hoca kesinlikle ayrı bir teşekkürü hak ediyor.

5-Workshop kalitesi

Workshop listesi yeterli süre önceden yayınlandı ve program özenle hazırlanmıştı.

Başta Rafael ve Carine sadece 30 kişilik özel ders verecek sansak da sonrasında onları iki workshopla listede görmek bizi ve diğer katılımcıları çok mutlu etti açıkçası 🙂

Sabaha kadar süren partilerden sonra saat10’daki workshoplara gelmek her ne kadar zor olsa da katılımcı sayısı oldukça iyiydi.

6-Uygun ulaşım ve konaklama imkanları

Eskişehir dansın en çok geliştiği illerin neredeyse tam ortasında bu da bizce çoğu kişi için festivali daha da cazip hale getiriyor. İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan araçla ve trenle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Festival otelinde yer bulmak maalesef zor ancak çevrede o kadar çok konaklama seçeneği var ki bunun eksikliğini hissetmiyorsunuz.

Festival ekibi bu durumun farkında olduğu için çoğu otelle özel anlaşmalar yapılmış ve festivale özel fiyatlar alınmış. Biz 5 yıldızlı Turunç Otel’de geceliği 100 TL’ye konakladık ve gerek imkanlarından gerekse kahvaltısından inanılmaz memnun kaldık.

7- Festival oteli ve salonlar

Festival bu sene de Eskişehir’in en tepe noktasında bulunan Tasigo Hotel’de yapıldı. İki büyük salon hem gösteriler ve kulis hem de salsa ve bachata odaları olarak kullanıldı.

İlk defa bir festivalde salonların boydan boya parkeyle kaplandığını gördük bu nedenle zemin hiç bozulmadı.

8- Yarışma yok sadece eğlenmek var

Çoğu festival kapsamında artık TDSF’nin dans yarışmaları düzenleniyor ve bu biraz akışı bozuyor bizce. Eskişehir Festivali’ni bu furyaya uymadığı için tebrik ediyoruz.

Özellikle partilerde standart konseptler yerine Cuma akşamı 1950’ler partisi yapılması festivale apayrı bir hava kattı, biz çok eğlendik.

9- Festival alanındaki yiyecek ve içecekler, sponsorlar

Eskişehir Dans Festivali bir ilke imza atıp Efes ve Redbull gibi iki büyük markadan sponsorluk aldı. Bu Türkiye’de dansın geldiği noktayı çok güzel gösteriyor bizce.

Bu sayede ana otelden çıkmadan uygun fiyatlara yedik içtik, bira 5 TL’ydi 🙂

Bu gibi işleri umarız diğer festivallerde de görmeye devam ederiz.

10- Latin dansları dışında diğer dansların da bulunması

Eskişehir Dans Festivali çok büyüdü ve büyüdükçe diğer dansları da kucaklamaya başladı. Hip hop bunlardan ilki, geçen sene de festivale damga vuran Hip Hop – Salsa Battle bu sene de bomba gibi geçti.

Keşke bu durum daha da ileriye gitse. Tıpkı salsa, bachata dünyasında olduğu gibi diğer dansların önde gelen isimlerini de neden Eskişehir’de ağırlamayalım?

Matt Steffanina, Yanis Marshall, Brian Friedman çok çok güzel olur bizce!

Özetle Eskişehir’den inanılmaz yorgun ama yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle dönüyoruz.
Bu vesileyle başta sevgili Aykan Gümüşcan, Mert Aktoprak ve Berkan Kaymaz olmak üzere festivalde emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.
Seneye görüşmek üzere!

Benzer Hikayeler

Bir Yanıt Bırak