Fotoğraf Tutkunları İçin 10 Sonbahar Rotası | Turuncunun Elli Tonu

Yoldaki Dansçı 16 Kasım 2019

Instagram sayfamızı takip edenler bilir, bizim için sonbahar fotoğraflarının ve gezilerinin yeri başka. Bunda Barış‘ın etkisi de olabilir tabi 🙂
Biz de hem doğayla başbaşa kalmak isteyenler hem de fotoğraf severler için bir liste hazırlayalım dedik.
Tabi ki aşağıda listelediğimiz her yerin doğası birbirinden güzel;
ancak aslında en güzel fotoğraflar her zaman en muhteşem doğal güzelliklerden çıkmayabiliyor. İşin sırrı yoldan çıkmak bizce, bu nedenle spesifik noktalar veremedik. Amaç fotoğrafsa listedeki yerlerden birine gidin ve keşfe çıkın bizim de göremediğimiz o çok fazla güzellik keşfedip ölümsüzleştireceğinize eminiz ki! Hadi başlayalım, işte fotoğraf tutkunları için en iyi 10 sonbahar rotası

1 – Artvin

Dünyada sarı, turuncu ve yeşilin her tonunun olduğu bir yer varsa orası kesinlikle Artvin! O yüzden de sonbahar rotalarının ilk sırasını hakediyor. Gezilecek o kadar çok yeri var ki, Artvin’e yapılacak bir gezi üç günden az olmamalı bizce. Borçka Karagöl, Maçahel, Şavşat Karagöl, Maral Şelalesi, Heba Yaylası ve adını sayamadığımız diğer tüm yaylalar, dağlar, tepeler …

Bölgenin kışı da ayrı güzel tabi ancak sonbahar renkleri için gidecekseniz Ekim – Kasım aylarını tercih etmenizi, kış bastırmadan gitmenizi öneririz.

Bir de özgürce gezebilmek için araçla olmak kritik, biz gezimizde Trabzon havaalanında bir SUV kiralayıp gitmiştik yayla yollarında oldukça faydasını gördük bu kararımızın.

Karadeniz rotamız hakkında daha detaylı bilgi isteyenleri ise şu yazımıza alabiliriz -> Bulutların Üzerinde 5 Gün


2- Atatürk Arboretumu

Özellikle İstanbullular için şehrin içinde bir şehirden kaçış noktası Arboretum. Burası sadece bir park ya da orman değil Türkiye’nin ve dünyanın pek çok noktasından getirilen bitki türlerine ev sahipliği yapan bir açık hava müzesi. Hal böyle olunca yiyecek-içecek getirmek, profesyonel çekim yapmak, drone uçurmak yasak.

İstanbul’un nüfusu ve yeşile muhtaçlığı malum, o nedenle Atatürk Arboretumu özellikle sonbahar haftasonlarında dolup taşıyor. Hafta içi bir gün fotoğraf makineniz ve kitabınızla gidebilirseniz keyifli ve fotoğraf açısından verimli saatler geçirebilirsiniz.3- Yedigöller

Sonbahar rotası deniline vazgeçilmezlerden biri de tabi ki Bolu Yedigöller Milli Parkı. Park içindeki irili ufaklı yedi tane gölün çevresinde yansımalar ve iskelelerin de yardımıyla müthiş kareler çıkabilir. Ek olarak sadece milli park içini değil aynı zamanda hem İstanbul hem Mengen tarafına giden yol üzerindeki noktaları değerlendirebilirsiniz. Biz genelde böyle güzel yollardan geçerken aracı park edilebilecek bir noktaya bırakıp ormanlık alana doğru minik bir keşfe çıkıyoruz.

Yedigöller’e kış bastırmadan gitmekte fayda var, park biraz tepede ve virajlı yollarla ulaşılabilir olduğundan buzlanmalar yaşanabiliyor. Geçtiğimiz sene Kasım ayında ulaşamayıp geri dönmüştük. Yedigöller’in bir kötü yanı kalabalık, çok güzel ve dolayısıyla çok popüler olması bölgeyi turların da odak noktası haline getirmiş durumda. O nedenle imkanınız varsa erken saatleri, hatta hafta içi günlerini tercih etmenizi öneririz.4- Abant

Abant Gölü bölgedeki en büyük göl, dolayısıyla tek bir popüler fotoğraf açısı yok, biraz keşif gerektiriyor. Ancak milli parkın içindeki ve çevresindeki yollar sonbaharda yaprakların dökülmesi ile size muhteşem sürprizler yapabilir. Biz Yoldaki Dansçı’nın en sevilen sonbahar karelerini Abant gezimizden dönerken girdiğimiz minik bir ara yolda çektik. Kim bilir daha ve yollar var bilmediğimiz.


5- Gölcük

Herhalde fotoğrafı en çok çekilen evlerden biridir Gölcük kenarındaki minik kırmızı çatılı ev. Ama hep güzel… Şanslıysanız ve hava durgunsa en güzel yansımalardan biri kesinlikle bu gölde var. Evin tam karşısındaki iskele, banklar kullanabileceğiniz objeler olabilir.


6 – Şile

Yakın zamanda Şile Belediyesi’nin düzenlediği foto safari etkinliğine katıldık ve bambaşka bir Şile tanıdık. Meğer yanıbaşımızda nasıl güzellikler varmış!

Şile merkezde liman, balıkçılar, kale ve fener harika bir günbatımı fırsatı sunuyor. Onun dışında sahili ve ahşap köy evleri ile Akçakese, mis gibi köy ekmeği ile Karabeyli, odun kömürü ile Yazımanayır ve Ovacık, Teke gibi diğer köyleri de dar sokaklarında dolaşıp keşfetmenizi bekliyor.

Fotoğraftan bağımsız ama Şile bizim için İstanbul yakınlarındaki en güzel kamp kaçamak yeri, o nedenle kamp yapacaklar için de ilk göz ağrımız Hacıllı’yı önermeden bitirmeyelim. Foto safaride keşfettiğimiz Kilimli Koyu’nu ise bahar ya da yaz sonunda bir kamp için mutlaka değerlendirmeyi düşünüyoruz.


7 – Erikli Yaylası

Burası her ne kadar yaylanın adıyla anılsa da aslında Yalova çevresinde şelalesi, gölleri , ormanları ile daha geniş bir yaşam alanı ve bize müthis bir sonbahar rotası sunuyor. Dolayısıyla sonbaharda keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Telefonların çekmemesi, Yedigöller ve Bolu çevresine göre daha az duyulması gibi sebepler Erikli’yi sonbahar aylarında kalabalıktan uzak, sakin bir hafta sonu için ideal yerlerden biri yapıyor.

Çifte Şelaleler ve Kent Ormanı özellikle günübirlik yürüyüşler için; Erikli Yaylası ile Büyük ve Küçük Dipsiz Göl ise kamp severler için tercih ideal.

Erikli Yaylası ve çevresi hakkında detaylı bilgi isteyenleri ise şu yazımıza alabiliriz -> Sonbaharda Kamp Başkadır – Erikli Yaylası


8 – Bursa Botanik Park

Kentin merkezinde, Avrupa’da görmeye alıştığımız tarzda, geniş yemyeşil bir alan burası. Biraz da nostaljik bir havası var. Bisikletinizi kiralayın ve sararmış ağaçların altındaki yollarda keşfe çıkın, dört yüz bin metrekare alana kurulmuş olan ve yüzlerce ağaç ve çiçek çeşidinin bulunduğu bu parkta muhteşem sonbahar görüntüleri çıkacaktır.

Botanik Park’ın tam yanında ise Bursa Hayvanat Bahçesi var, ancak hayvanların doğal ortamlarından uzak, kafeslerde yaşamasını hiç doğru bulmadığımız için gitmeyi düşünmüyoruz, Botanik Park kafi.


9 – İğneada

Tam ismiyle İğneada Longoz Ormanları Karadeniz kıyısında Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı neredeyse Bulgaristan bulunan sınırında bir doğa harikası. Bölgenin özelliği ve güzelliğini longozun tanımıyla anlatalım: Derelerin taşıdığı alüvyonlar zamanla dere ağzını kapatıyor ve suyun çevresinde yükselen ağaçlar inanılmaz bir ekosistem oluşturuyor.

İğneada’ya geldiğinizde kanonunuz kiralayıp Mert Gölü’nün güzellikleri arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz.


10 – BONUS : Dudaklı

Evet geldik en iyi 10 sonbahar rotası listemizin sonuna… Çok duyulmayan ama bu listede olmayı hakeden bir yer ile kapanış yapalım dedik.
Bursa’daki minik bir köy Dudaklı. Öyle çok büyük, tüm gün gezilecek bir yer değil ama öyle bir ağaçlı yolu var ki tam fotoğraflık!

Benzer Hikayeler

1 yorum

Fotoğraf Çekimlerinde Her Çiftin Yapabileceği 10 Poz Önerisi | Yoldaki Dansçı 20 Kasım 2019 - 10:41

[…] Peki fotoğraf çekimlerini nerede mi yapacaksınız? İşte sonhabar için en güzel rota önerilerimiz Turuncunun Elli Tonu | FOTOĞRAF TUTKUNLARI İÇİN 10 SONBAHAR ROTASI […]

Yanıtla

Bir Yanıt Bırak