Meşhur Tatlar | Eskişehir Lezzet Turu

Yoldaki Dansçı 26 Şubat 2018
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir’deydik ve tek cümleyle ifade edecek olursak tam anlamıyla bir “dans ve lezzet festivali” geçirdik 🙂
O kadar sevdik ki ayağımızın tozuya hem bundan sonraki yıllarda festival katılımcılarına hem de Eskişehir’i gezeceklere yol göstermesi açısından hemen bir lezzet turu planladık.
Eskişehir birbirinden özel lezzetleri yıllardır bu işin ustası olmuş kişilerden yiyebileceğiniz çok özel bir şehir. Bir mekanı güzel yapan birkaç kritik nokta var bizce : Belli başlı birkaç ürüne odaklanılması, yılların tecrübesi, fiyat-kalite dengesi; işte bunların tamamını aşağıdaki mekanlarda bulabilirsiniz
Her biri ayrı güzel olduğu için listeyi gezme sıramıza göre hazırladık, acıktıysanız hadi başlayalım 🙂

 

Tatlıdil Köftecisi

1- Tatlıdil Köftecisi

Sanırım bu yediğimiz en güzel köfte olabilir. Usta içinde sadece tuz ve ekmek olduğunu söyledi ama etin kalitesinden midir pişirenin ustalığından mıdır lezzeti inanılmaz.

Ne söyleyeceğiz diye de düşünmenize hiç gerek yok köfte, turşu, piyaz (sade, tahinli ya da  taratorlu tahinli olabilir) ve şıra.

Bir porsiyon köftede 6 adet var bizden bazıları doymayıp ikinci porsiyonu söyledi bile 🙂

Bu menü için kişi başı 20 TL ödedik.

 

Karakedi Bozacısı

2- Karakedi Bozacısı

Bozaya bayılırız ama maalesef İstanbul’da gidip yerinden içme fırsatını çok bulamıyoruz. O nedenle Eskişehir’e her geldiğimizde çarşı içindeki Karakedi Bozacısı’na uğramadan gitmeyiz.

Yoğun, hafif mayhoş bozayı üzerine tarçın dökerek dükkanın hemen önünde yiyorsunuz, Eskişehir’in ayazında o kadar iyi gidiyor ki.

Bir bardak bozanın fiyatı 2 TL, üç senedir 2 TL 🙂

Papağan Çibörek

3- Papağan Çibörek

Eskişehir’de pek çok çibörekçi var ama yerlilerinden de onayladığımız kadarıyla bir numara kesinlikle Papağan.

Mekan 1975 ‘ten beri hizmet veriyor bu yıl ikinci şubelerini açmışlar.

Bir porsiyonda 5 adet var, fiyatı 15 TL ve oldukça doyurucu. Çibörek aslına uygun olarak sadece kıymalı olarak servis ediliyor.

Ah bir de ayranları ev yapımı olsa!

 

4- Mazlumlar Muhallebicisi

İşte en favori mekanlarımızdan biri! 1927’de kurulan muhallebici dört kuşaktır tatlı ile uğraşıyor.

Vitrindeki her bir muhallebi birbirinden güzel, seçmek zor ama klasik ürünleri su muhallebisini şiddetle öneririz. Üzerine ev yapımı gelincik suyu ve Isparta’dan yine ev yapımı gül suyu döküp servis ediliyor.

Mazlumlar Muhallebicisi’nin içinde bulunduğu han eskiden sebze haliyken belediye tarafından restore edilip bugünkü halini almış. Buranın en güzel yanlarından biri de bu inanılmaz huzurlu ortamı, sizi alıp geçmişe götürüyor.

Ciğerci Ahmet

7- Ciğerci Ahmet

Yeni keşfimiz 🙂 Diğer yerler gibi küçük ama sevimli bir dükkan beklerken kocaman bir şark sofrasıyla karşılaştık. Hem lezzete doyduk hem de gündüz vakti şarkılar türkülerle eğlendik.

Bu çok otantik dükkanın mezeleri, bakır kaptaki ayranı, ciğeri, eti ve tavuk şişi bir harika.

Bu dolu dolu menüye tatlılar hariç kişi başı 30 TL ödedik.

8- Fahrettin Usta

O küçük dükkanda Fahrettin Usta’nın ellerinden Ütülü Balaban Kebap yemek geçekten paha biçilemez.

Küçük küçük doğranmış pideler sıcak et suyu ile ıslatılır, üzerlerine yoğurt ve salça sosu dökülür. Daha sonra ızgarada pişirilen balaban köfteler ve bonfile şişler ilave edilir. Maydanoz, domates ve ızgarada közlenmiş biberler konulur. Üzerine kızgın tereyağı dökülür. Sıcak olarak servis yapılır.

Fahrettin Usta 40 yıldır bu işi yapıyor, gidip ona bir eline sağlık demek lazım değil mi? Ama gününüzü iyi ayarlayın çünkü dükkan pazar günleri kapalı.

 

 

Şimdiden afiyet olsun 🙂

Benzer Hikayeler

1 yorum

Eskişehir Dans Festivali | Gitmeniz İçin 10 Neden | Yoldaki Dansçı 28 Şubat 2018 - 09:28

[…] MEŞHUR TATLAR | ESKİŞEHİR LEZZET TURU yazımıya buyurun. […]

Yanıtla

Bir Yanıt Bırak